The following shows writing examples at various proficiency levels. These were produced by real language learners and may contain errors. See Writing Section Tips at the bottom of this page.

Czech Proficiency Tests and Resources

Writing Examples

Level 1: | Novice-Low

At this level, I am able to create individual words that have no extended meaning.

I can share some simple vocabulary, which deals with the prompt/task/situation, but I tend to struggle to connect those words to create meaning.

teť ne TV! Ne dobrý TV. Rát televizor.

Level 2: | Novice-Mid

At this level, I am beginning to develop the ability to create meaning by grammatically connecting words.

Specifically, I can connect some basic subjects and verbs or verbs and objects, but I may be inconsistent at doing this.

I am often limited in my vocabulary to Novice level topics that I experience in my every-day life or that I have recently learned.

Mám televize doma. Mám rát televize. Mám rát videohry. Mám v pokoji televizi. Mám kamarádi a koukáme

Level 3: | Novice-High

At this level, I can create simple sentences with very basic grammatical control and accuracy.

There are often errors in my responses, while at the same time I might have good control with some very simple structures and functions of the language that I have just learned or studied.

At the Novice levels, errors are expected as I try to create simple sentences. Generally, the sentences that I am able to create are very basic and simple with few, if any, added details.

Televizor a hraní videoher mužou bit dobre pro děti počitače mužou jím pomoct s školou nebo mužou jím ukázat jak neco se dela. Videohry a televize mužou byt negativní děti mužou začinat závisly na videoher. Dívat hodně na televize muže mít negativni vlivy na dětske oči.

Level 4: | Intermediate-Low

At this level, I can create simple sentences with some added detail; such sentences help create VARIETY.

At the Intermediate Low level, simple sentences are enhanced by use of prepositional phrases, helping verb usage, as well as some adverbs and a variety of adjectives.

I generally create independent sentences (ideas) that can be moved around without affecting the overall meaning of the response. There are still a number of errors in my response, but I have fairly good control of more basic sentences. I am feeling more confident in using different structures and expanding vocabulary and taking more risks with my responses.

Sledování televize může mit jako pozitivní tak i negativní vliv na detskou generaci. z mého pohledu bych povjedela jak díte sleduje nauční pohádku, nemá to žádní negativní vliv na jeho osobu. děti se smí prostřednictvím televize naucit mnoho uspeschnich i zabavnejch slov. Na druhou stranu, videohry múžou a mnohokřát ovlyvnujou detskej mozeg. Dlohé hrání jem ničí mozgově bunky.

Level 5: | Intermediate-Mid

At this level, I can now create enough language to show groupings of ideas.

My thoughts are loosely connected and cannot be moved around without affecting meaning.

I can also create a few sentences with complexity and am able to use some transition words.  I am also able to use more than just simple present tense, but often make mistakes when I try to use other tenses.

My vocabulary use is expanding and I am able to use more than the usual, high frequency or most common vocabulary. I feel that I am able to create new language on my own and communicate my everyday needs without too much difficulty.

Videohřy mají velký množství vlivu na deti, nekteré z nich su dobřé a nekteré naopak zlé. Jednou z mnoha dobřých je napřikled rozvíjení jich kreativity, která jim múže pomoct když budou ti deti dospelí. Dalšou z výhůd je, že rodiče mají aspoň nachvíli pokoj od svích detí. Jednou z mnoha zlých je taky, že deti trávi hodne hodin za počítačem a ne s kamarádema nekde venku, často se i stáva,že začnou být leniví a mají blbe vztahy s rodičema. Právě i proto si myslím, že deti bych měli dostávět počítače když vyrostou.

Level 6: | Intermediate-High

At this level, I have good control of the language and feel quite confident about an increasing range of topics.

There are still some occasional errors in my language production, but that does not hinder my ability to communicate what I need to share.

I can use circumlocution to explain or describe things for which I do not know specific vocabulary or structures. I can understand and use different time frames and am just beginning to develop the ability to switch most time frames with accuracy. I can use transition words and concepts with some ease. My language has a more natural flow, but I still may have some unnatural pauses or hesitations.

Vypadá to jako každý rok je nová studije jak videohry mají negativní vliv na děti. Ale co zprávy ti neřeknou je že videohry jsou důležité události pro děti aby si mohly developovat socialní stahy. Já samu hraju videohry, a musím říct že my pomohly udělat kamarády kolem světe. V moje hře, "Valorant," musím komunikovat každou sekundu abych jse nezabila. Takové události mi zlepšili konverzaci, abych mohla přežít v hře. Y když je to dost violentní hra, kde musím zabít lidi s pistolí, ta komunikace mi pomohla udělat kamarády, co je absolutně pozitivní vliv. Další lidi můžou říct že hry ze zbraní a zabítí je nevhodní a negativní pro děti. Není dobré aby každý den takový věci děti viděli, tak je to v kusu aby společnost nenechalo videohry pro děti jen tak. V konkluzici, videohry mají positvní a negativní vlivy, tak musíme dávat pozor na naše děti.

Level 7: | Advanced-Low

At this level my response contains a number of complexities with higher degree of accuracy.

Such language allows me to address each aspect of the prompt more completely and with more depth of meaning.

I am able to use Advanced vocabulary or Advanced terms, conjugations etc. with confidence. I feel that I can create natural flow using as much detail and descriptive language as possible to create a clear picture. Errors with more complex structures may still occur. My ability to switch time frames begins to increase in accuracy.

Přítelství je důležité pro náš socialny život. Všichni potřebují kamarády i deti. U detí které nemají kamarády si můžeme všimnout že jsou smutné proto že se nemají s kým hrát. Taky dospělí lidi potřebují kamarádi aby si zaspomínali na mládi ,meli nekoho s kým múžou jet naž pivo a diskutovat. Nejvíce dobrých chvil našeho života strávime s kamarády. Kamarádi nám taky můžou pomoct nebo dokonce zachránit život. Ale všude se nejdou i tí zlý lidé kteří žárli , ohovárej a klamou. Tyhle lide nejsou naši skutečný přítelé. Pravý přítel si vždycky najde čas pro vás a nenechá vás čekat když ho potřebujete a nebo ste v nesnázich. Jak zjistit jestli váš kamarád je pravý a nebo to na vás jen hraje? Jsou tady dva spůsobi. Můžete se pohádat s vaším kamarádem a když se pokusíte s ním udobrit tak praví kamarád vám odpustí. Druhý spůsob je požádat kamaráda o pomoc. Jestli vám pomůže je to pravý kámoš. Kamarát který vám pomůže a nic za to nechce je taky pravý a toho si držte.

Level 8: | Advanced-Mid

At this level my response demonstrates my ease with the language.

I am able to create a response which not only addresses each aspect of the prompt, but delves into each point with clarity and concise language.

I am able to incorporate a number of more complex structures as well as Advanced vocabulary and Advanced phrases with a higher degree of accuracy throughout the majority of the response.

The language I create has a natural flow due to the way I incorporate a variety of patterns and complexities into my response. My response shows my ability to create language that has sophistication of language skills and syntactical density. My ability to switch time frames accurately is evident, if called for in the prompt.

V době 21. století se můžeme velmi zřída setkat s dítětem, které nikdy nemělo žádnou zkušenost s moderní technologií. Už od doby, kdy se vynalezla televize, získávání informací se stalo běžnou součástí našich životů. Pokud byste chtěli srovnat dětství dnešní generace a generace jejich rodičů, dostali byste velmi rozdílné zážitky.Oblíbenou aktivitou po škole se pro děti stalo sledováním televize. Jaké výhody tento nový zvyk přinesl? Díky televizi děti jsou schopné získavat informace rychlou a zábavnou formou. Je pro ně jednodušší sledovat obrázky a poslouchat mluvené slovo než sedět ve školních lavicích a být nucen učit se nezáživná fakta. Na druhou stranu sledování televize po dlouhou dobu může porušit lidský zrak. Mnoho vědeckých studiích prokázalo, že kvůli elektromagnetickým vlnám a silného světla televize si můžeme poškodit oči. Televize není jediným zdrojem zábavy dnešní doby, ale další populární aktivitou se staly videohry. Hrát deskové hry je zábavné, ale pokud má člověk možnost vidět obraz, který se mění díky jeho interakci s předmětem, je to větší zábava a to obzvlášť pro malé děti. Videohry se zkrátka staly novými deskovými hrami našim rodičů. Sledování televize a hraní videoher u dětí jsou velice rozporná témata. Obě dvě aktivity mají silné výhody, ale také destruktivní následky. Podle velice známého přísloví, že všeho moc škodí, víme, že by se nic nemělo přehánět. Pokud budeme opatrně povolovat našim dětem tyto aktivity, můžeme je naučit novým věcem, které by bez moderních technologií těžko získaly.

Writing Section Tips

Additional resources can be found in the Power-Up Guide and on our Video Tutorials page.

  • Be a ‘show-off’ – this is the time to show what you can do!
  • Be organized in your writing.
  • Challenge yourself to go above and beyond what you normally write.
  • Be creative and don’t stress out over possible errors. Perfection is not the goal!

Simply do your best and enjoy creating and communicating in the language that you are learning.

Good Luck!

How do I type in this language?

Read our Writing Input Guide to learn how to type in this language.